Fiber Optik Kablolar

Fiber Optik Kablolar

 Tek tüplü ,zırhlı PE dış kılıflı kablolar

armoured multitigt fiber optik kablo

Çok tüplü,zırhlı PE dış kılıflı kablolar

mini-breakout fiber optik kablo

Dahili tip fiber optik kablolar

BÜKÜLÜ GEVŞEK TÜP HARİCİ TİP FİBER OPTİK KABLOLAR

Bükülü gevşek tüp harici tip fiber optik kablolar

fiber optik kablo

Havai Tip Fiber Optik Kablo

fiber optik cables

 Indoor/Outdoor tek tüplü Fiber Optik Kablolar

  

 Fiber optik kablo fiyat listesi

 

Kablo tipi 

Birim Fiyat USD/MT.

SM-9/125 Merkezi tüplü çelik zırhlı harici fiber optik kablo

4 core 0,37$
8 core 0,46$
12 core 0,57$
24 core 0,90$
48 core 1,68$

SM-9/125 Merkezi tüplü çelik zırhlı dahili/harici LSZH fiber optik kablo

4 core 0,52$
8 core 0,65$
12 core 0,78$
24 core 1,26$

MM-50/125 OM2 Merkezi tüplü çelik zırhlı harici fiber optik kablo

4 core 0,55$
8 core 0,70$
12 core 0,92$
24 core 1,61$
48 core 8,07$

MM-50/125 OM2 Merkezi tüplü çelik zırhlı dahili/harici LSZH  fiber optik kablo

4 core 0,72$
8 core 0,88$
12 core 1,05$
24 core 1,68$

MM-50/125 OM3 Merkezi tüplü çelik zırhlı harici fiber optik kablo

4 core 0,78$
8 core 1,14$
12 core 1,50$
24 core 2,42$

MM-50/125 OM3 Merkezi tüplü çelik zırhlı dahili/harici LSZH fiber optik kablo

4 core 0,96$
8 core 1,35$
12 core 1,75$
24 core 3,10$

MM-62,5/125 Merkezi tüplü çelik zırhlı harici fiber optik kablo

4 core 0,66$
8 core 0,92$
12 core 1,19$
24 core 2,20$

MM-62,5/125 Merkezi tüplü çelik zırhlı dahili/harici LSZH fiber optik kablo

4 core 0,84$
8 core 1,12$
12 core 1,39$
24 core 2,38$

Fiber optik kablolar

İki tip Optik Fiber vardır. Single Mode Fiber ve Multi Mode Fiber.

a-)Single Mode Fiber : Yolculuk eden ışığın tümü tek bir yol üzerinde hareket eder.En yüksek kapasitedeki bilgi multimode fiberden daha iyi iletirler. Çünkü sinyalin yayılması ve clad’a çarparak ilerlemesi yoktur.

b-)Multi Mode Fiber : Yolculuk eden ışık çoklu yol üzerinden hareket eder. Data alma ve gönderme single mode fiber'a göre daha yavaş ve kısa mesafelidir

Multimode kablolar

    İnternet erişimi, haberleşme sistemleri, görüntülü iletişim ve voice over IP gibi sistemlere olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Bu tip uygulamalar, yapıları gereği daha çok bant genişliğine dolayısıyla daha çok bant genişliği imkanı sunan çözümlere ihtiyaç duymaktadır. Multimode fiberler, lokal uygulamalarda kullanılabilen, farklı standartlar tarafından da onaylanan bir fiziksel yapıya sahiptir. 

Düşük Sistem Maliyetleri 

    Yerel ağlarda verici (transmitter), toplam maliyetlerin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.  Multimode fiberler, LED ve VCSEL gibi  daha düşük maliyetli alıcı kullanımına olanak sunmaktadır. 
Kolay Bağlantı 

    Yerel ağlar, aynı anda pekçok kullanıcının ağa bağlanmasını sağlayacak yapıdadırlar. Bu, sistemde kolay ve güçlü bağlantılara ihtiyacı doğurmaktadır.  Multimode fiberler sayesinde kolay, güvenilir ve aynı zamanda düşük maliyetli bağlantılar elde etmek mümkündür. 
Uyumluluk

    Multimode fiberler FDDI, Ethernet, Fast Ethernet, Token Ring ve ATM gibi endüstriyel anlamda fiber optik ağ protokolleri ile uyumludur.

Single mode kablolar

Single mode fiberler, dünyada her yıl döşenen fiber kablolar arasında en çok tercih edilen üründür.

Single mode kablolar da Yüksek Bant Genişliği

 Single mode  fiber optikler, en verimli 1310 nm dalga boyunda kullanım için tasarlanmalarına rağmen 1550 nm dalga boyunda da kullanılabilirler.  Bu nedenle SM Light, uzun mesafelerde birçok dalga boyunun iletimine olanak sağlaması açısından, 1625 nm dalga boyuna kadar çalışabilecek şekilde tasarlanır.

Single mode kablolar da Uyumluluk

    Single mode fiber optikler, tüm dünyadaki fiber optik uygulamalarında en büyük paya sahiptir. Bu konuda yıllardır toplanan veriler single mode fiberin diğer fiberlerle ve optik  ürünlerle tamamen uyumlu olduğunu göstermektedir.

Mükemmel PMD

    SM Light, çok düşük bir PMD değeri verdiği için halen ITU-T G.652 standardındaki PMD değerini belirlemektedir.

Fiber Kaplama

    SM Light da en son teknoloji ürünü olan NeonPlus kaplamasını kullanmaktadır. Bu kaplama fibere özellikle bükülme, sıcaklık ve mekanik etkilere karşı üstün koruma sağlamaktadır.

Fiberoptik kablo avantajları

—Fiberoptik kablo nun Elektriksel iletkenlikleri yoktur.

—Fiberoptik kablo nun Elektromanyetik darbelerden ve nükleer silahlardan etkilenmezler.

—Fiberoptik kablo nun Radyoaktif ışınımlara karşı dayanıklıdır.

—Fiberoptik kablo nun Fiziksel boyutları küçük ve hafiftirler.

—Fiberoptik kablo nun Bir tek lif içinden dört ayrı dalgaboyunda iletişim yapılarak kanal kapasitesi dört kat arttırılabilir.

—Fiberoptik kablo ya Yerel ağ şebekelerinde tek bir fiber üzerinden aynı anda TV, telefon, internet… hizmetleri iletilebilir.

—Fiberoptik kablo ya Kaçak olarak girilemez.

—Fiberoptik kablo nunDışarıdan dinlenmesi imkânsız olduğundan özellikle askeri amaçlı iletişimin vazgeçilmez aracıdır.

—Fiberoptik kablolarda Tekrarlayıcılar arası mesafe yüksektir.

—Fiberoptik kablolardaTopraklama problemi yoktur, yıldırımdan etkilenmez.

—Fiberoptik kablolarda Dış şartlara karşı dayanıklıdır. (radyasyon, yağmur, aşırı sıcaklık..)

—Fiberoptik kablolar Sağlam izolasyona sahiptir.

—Fiberoptik kabloların Kanal başına maliyeti düşüktür.

—900 çift bakır tel yerine 6 çift fiber optik kablo yeterlidir.

—Fiberoptik kablolarınHam maddesi sınırsızdır. (toprak)

 optic kablo Dezavantajları:

 —Fiber optik kabloları Uç uca eklemek kolay değildir.

—Fiber optik kablolar Ek bakım titizliği ister.

—Fiber optik kabloların Henüz yerel dağıtım şebekelerinde cazip değildir.

—Fiber optik kablolar da Henüz standartlaşma yoktur.

—Ekonomik yönden düşününce fiber optik iletişimi daha pahalıdır.

 optic kablo

optik  kablonun tipini etkileyen diğer bir faktör de kablo çekilecek merkezler arasındaki "mesafe" ve "iletim hızı"dır. Fiber kablolar "multimode" ve "singlemode" olmak üzere iki farklı özellikte üretilmektedirler. Multimode Fiber kablolar ayni anda birden fazla iletişim yapma avantajına sahiptirler. Ama multimode fiberler bu avantajına karsın fazla uzak mesafelerde kullanılamazlar. Bu, multimode kabloların dezavantajıdır. Dolaysıyla Eğer kablo çekilecek merkezlerin arası belirli bir mesafeden fazla ise singlemode kablolar kullanmak zorundayız.

OPTİK FİBERLERİN KULLANIM ALANLARI

Optik iletişim sistemleri; büyük olanaklar sağlaması nedeniyle kısa sürede çok geniş kullanım alanları bulmuştur. Bu sistemin kullanıldığı çeşitli alanlar aşağıda sıralanmıştır.
• Zayıflamanın az, bant genişliğinin büyük, kanal başına düşen maliyetin düşük olması nedeni ile, uzun mesafeli büyük kapasiteli haberleşme sistemlerinde ve orta mesafeli küçük kapasiteli sistemlerde,
• Hem örneksel hem sayısal iletime olanak sağlaması ve geniş bantlı servis verebildiğinden özellikle santraller arası (jonksiyonlu) bağlantıda,
• Düşük kayıp, yüksek hız nedeni ile bina içlerindeki iletim sistemlerinde (plastik fiberlerle),
• Kapalı devre televizyon sistemlerinde,
• Veri (data) iletiminde,
• Elektronik aygıtların birbirleriyle bağlantısında,
• Havacılık alanında (radar), yüksek hız gerektiren aygıtlar arası ve uçak iç donanımlarında,
• Demiryolu elektrifikasyon ve sinyalizasyon uygulamalarında,
• Yüksek gerilim iletkenlerinin içine fiber damarlar yerleştirilerek iletkenlerin, enerji taşırken aynı anda haberleşmeyi de sağlamasında,
• Trafik kontrol sistemlerinde,
• Reklam panolarında,
• Tıp alanında kullanılan aygıtlarda,
• Nükleer enerji santrallerin ve radyo aktif ışınların iletişimi bozduğu yerlerde kullanılırlar.

 

fıber optık kablo
fiber optik kablo sonlandırma
fiber optik dönüştürücü
fiber optik ek kutusu
fiber optik kamera sistemleri
fiber optik çevirici
fiber optik ışık
Fiber Optik
fiber optik network
fıber
fiber kablo çeşitleri
fiber patch kablo
fiber network
fiber optic kablo
network fiber